Blog

Daň z nabytí (převodu) nemovitosti, novelizace od 1.11. 2016

Milí přátelé, již jsem zpět z dovolené a všem, kterým jsem nestihla odpovědět v různých otázkách týkájících se prodeje nemovitostí, procesů atd..se omlouvám..postupně zpracovávám:-)) Protože se většina dotazů týká daně z nabytí, tak píšu zde rovnou..Daň z nabytí nemovitých věcí bude od 1.11.2016 platit kupující! (opatření Senátu č. 340/2013 Sb. o dani z nabytí nemovitých věcí).
Novela mění poplatníka daně z nabytí věcí nemovitých, (dříve zdaň z převodu nemovitostí). Nově je to tedy poplatníkem kupující/nabyvatel.
Výše daně se nemění a zůstává ve výši 4% . Bude se hradit stále z nabývací hodnoty (znalecký posudek nebo směrná hodnota)
Rozhodným dnem pro aplikaci příslušného znění zákona je okamžik vzniku daňové povinnosti, tj. den nabytí vlastnických práv (den právních účinků vkladu vlastnických práv v katastru nemovitostí) - v praxi tedy, kdy podáme návrh na vklad s kupní smlouvou na katastr, jestliže tedy podáme před 1.11. je obecně poplatníkem ještě prodávající, pokud po tomto datu je poplatníkem již kupující. Z tohoto hlediska je potřeba na to myslet již při samotném uzavírání smluvní dokumentace, zejména v tomto přelomovém období, kdy mohou vzniknout nejasnosti. Na to navazují různé spekulace ohledně zvyšování/snižování cen nemovitostí..každá změna chvíli trvá, než veškeré dopady si sednou (zejména hypoteční úvěry)... Já osobně budu uvádět cenu bez této daně a to zejména z toho důvodu, že při prodeji zastupuji prodávajcícho a na jeho bedrech již tato povinnost není a sám zájemce o nemovitost by měl již s tímto nákladem počítat. Kupující se samozřejmě nemusí obávat, že by následný proces s daní nezvládli, makléř by měl i poté klientům zajistit servis i v tomto směru. Mějte se krásně...a hurá..další novelizace je totiž na cestě:-)..prostě se nudit nebudeme:-).

TOPlist